Hizmette 10+ Yıl ve binlerce müşteri memnuniyeti... | %100 doğru kaynak | %100 memnuniyet | %100 mezuniyet | 0.332 350 23 47
0.541 350 23 42
FEL201U-EPİSTEMİYOLOJİ DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
FEL201U-EPİSTEMİYOLOJİ DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİNE VE DİĞER DERSLERİN DERS ÖZETİNE ULAŞABİLİ, AÖF ÇIKMIŞ SORULARI, AÖF DERS ÖZETLERİNİ VE AÖF YARDIMCI KİTAPLARI ONLİNE SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ...

ÜNİTE 1: BİLGİ ÜZERİNE İLK DÜŞÜNCELER

-Fiziksel anlamda bakıldığında, insan bedeni doğanın bir parçasıdır.

-Doğada canlılarla cansızlar temel bir anlamda birbirinden ayrılırlar: Canlılar kendiliklerinden devinim veya değişim yaratabilirler.

-İnsanın en ayırıcı özelliklerinden biri bilinçli bir şekilde bilgi edinmeye açık olmaktır.

-Üç çeşit “temel” veya “basit” farkındalık olduğu söylenebilir. Bunlardan ilki iç hâllere yönelik farkındalıklar, ikincisi çevreye yönelik içgüdüsel farkındalık ve üçüncüsü de deneyimleyerek ve bedenin pratik yapması sonucu ortaya çıkan bilme durumlarıdır.

-İnsanların sahip olduğu dünya bilgisi, hayvanlarınkinden farklı olarak dilsel ve kavramsaldır.

-İnsanın sahip olduğu bilginin en önemli niteliği logos içermesidir. ‘Logos’ temel olarak mantık, akıl, gerekçe ve söz gibi  kavramlarla ilişkili bir deyimdir.Modern bilimin paradigmasına göre, belli bölgelerde değil evrenin her köşesinde matematiksel bir kesinlik dâhilinde geçerlidir.

-Modern insan bilginin bir sonucudur.

-“Enformasyon” kavramı, bilgi açısından, “hammadde” olma anlamı taşır.

-Öznelerin zihinsel bir durumu olan “bilgi”, içeriği nedeniyle nesnel bir yön taşır.

-Bilginin üç farklı anlamda değeri olduğu söylenebilir: Bilginin yaşamsal veya türsel değeri, bilginin pratik veya araçsal değeri ve bilginin öz değeri.

-Dünyaya dair bilgimizin en kritik işlevlerinden biri, dış etkenlerle baş etme, doğadan gelecek tehditlere karşı bireyin yaşaması ve türün devamının sağlanması yönünde etkin rol oynamaktır.

-bilgi yaşamı olanaklı kılar. Belli bir organik gelişmişlik düzeyinin üstüne çıkan her canlı için bilgi yaşamsaldır.

-pek çok buluş insan türünü tehlikelerden koruma, yaşam süresini arttırma ve yaşamı niteliksel olarak iyileştirme amaçlarına hizmet etmektedir.

-Her özne zihinsel dünyası kapsamında çeşitli bilgiler taşır. Bu anlamda “bir şeyi bilmek”, “bir şeyin doğruluğuna inanmak” veya “bir şeyi yapmaya niyet etmek” gibi öznenin zihinselliği kapsamında gerçekleşen bir olgudur. Ancak, bir şeyi bilmek ile bir şeyin doğruluğuna inanmanın veya bir şeyi arzu etmenin birbirinden oldukça farklı olduğu açıktır. inandığımız ve arzu ettiğimiz şeyler konusunda dünyanın fiziksel bir bağlayıcılığı yoktur.

-Bilginin birden çok anlamda değerli olduğunu düşünmek olanaklı görünmektedir. İlk olarak, bilmenin veya farkındalığın, çok temel bir anlamda, bir türe ait canlıların yaşamlarını ve türlerini devam ettirebilmeleri açısından değer taşıdığını  belirtebiliriz. ikinci olarak, yaşamın pratik boyutu açısından, bilgi sonuçları itibarıyla değerlidir. Üçüncü olarak bilgi kendi değerleri için önemlidir.

AÖF Ücretsiz Ders Özeti Paylaşımları
1
ATA AÖF - KURTARMA ARAÇLARI EĞİTMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
2
ATA AÖF - AFETLERDE RİSK VE KRİZ YÖNETİMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
3
ATA AÖF -MESLEK HASTALIKLARI 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
4
ATA AÖF - BİREYLERLE SOSYAL HİZMET 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
5
ATA AÖF - ETİKETLEME VE İŞARETLEME 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
6
ATA AÖF - YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
# TÜM ÖZETLERİ LİSTELE
Siz de hemen Ders Özeti sipariş verin, derslerinize kolayca çalışarak mezun olun.

Anadolu Üniversitesi Özet

Atatürk Üniversitesi Özet

Etiketler: ata aöf - ata aöf çıkmış sorular - ata aöf ders özeti - burhan kankaya - burhan kankaya ders özeti


Bu yazı 21.03.2017 tarihinden itibaren 1 kez okundu.
AÖF Çıkmış Sorular (Anadolu Ünv.) AÖF Çıkmış Sorular (Atatürk Ünv.) AÖF Ders Özetleri AÖF Deneme Sınavları AÖF Ders Kitapları Açık Lise Çıkmış Sorular
İletişim Bilgileri Firmamız Hakkında Sipariş ve Kargo Takibi Mesafeli Satış Sözleşmesi Garanti ve İade Şartları Gizlilik Sözleşmesi Ödeme ve Teslimat