Hizmette 10+ Yıl ve binlerce müşteri memnuniyeti... 0.332 350 23 47
0.541 350 23 42
İLH1005-İSLAM SANATLARI TARİHİ DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
İLH1005-İSLAM SANATLARI TARİHİ DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİNE VE DİĞER DERSLERİN DERS ÖZETİNE ULAŞABİLİR, AÖF ÇIKMIŞ SORULARI, DERS ÖZETLERİNİ VE AÖF YARDIMCI KAYNAK KİTAPLARI ONLİNE SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ.

1. ÜNİTE - SANAT

Arapça "sana’a” fiilinden türemiş bir isimdir. Özlükte el alışkanlığı ile yapılan iş, hünerle yapmak, eser yaratmak gibi anlamlara gelir. önceleri sadece mimarlık, heykel ve resim gibi görsel (plastik) sanatlar için kullanılmış; yeni tanımlamalarla şiir, edebiyat, müzik (fonetik), süsleme ve sahne sanatları da sanat kapsamı içine alınarak sınıflandırılmıştır. Zanaat, “sınaat”kelimesinden bozulmuş, insanların maddi ihtiyaçlarını karşılamak için eş becerisi ve hüneri ile yapılan ve sanat özelliği olmayan iş anlamında kullanılmıştır. Sanat ruha ait yaratma gücüdür. İlim adamlarının araştırmaları gibi sanatkârın bir eser ortaya koyma konusundaki çabası da bir usul dairesinde yapılan şuurlu bir harekettir. Bir toplumun çökmekte olduğunun ilk işaretleri de sanat alanında başlar. Sanatı yozlaşan toplumlarda maddi ve manevi kültür değerleri de beraberinde yıkılır.

Sanatın Doğuşu ve Gelişmesi

 Sanatın doğup gelişmesinde en büyük etken insandır.İnsanın ortaya koyduğu sanat eserlerini ise en büyük oranda din ekiler. Bu yüzde her sanat eseri kendi kültüründen ve dininden etkilenir. Her milletin bu yolda ortaya koymuş olduğu dini ve milli sanat eserleri ve sanatları vardır.

Sanat, Fert ve Toplum   

Sanat; fert ve toplum birlikteliğinden meydana gelir. Fertlerin toplum için meydana getirdiği sanat eserleri yıllarca tarihin izlerini taşıyarak bize ulaşır. Yunus Emreler, Mimar Sinalar ortaya koydukları muhteşem sanat eserleri ile bu gün hala aramızdadır. Sanat aynı zamanda ahlak eğitimidir. Osmanlı kültüründe Enderun Mektebi, resmî mektepler ve üstatların evleri, özellikle daha geniş alanda güzel sanatlar akademisi konumunda olan tekkeler sanat eğitimi yapılan, tarihte büyük sanatkârlar yetiştirmiş kurumlardır. Devletler kendi kültürlerini sanat eserlerine yansıtarak ve sanatın gelişimini diğer devletler arasında yarış haline getirerek öne geçirmeye çalışmaktadır.  Milletlerin medenî seviyeleri ve üstünlükleri ortaya koydukları ve sahip oldukları sanat eserleriyle ölçülür. Çünkü bir dönemin maddî ve mânevî kültür değerleri en saf bir şekilde sanat eserlerine siner. Ancak millî özelliği olan sanat eserlerinin tesiri bütün dünyayı sarar ve o zaman sanat evrensel bir değer ve güç kazanır.

AÖF Ücretsiz Ders Özeti Paylaşımları
1
ATA AÖF - KURTARMA ARAÇLARI EĞİTMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
2
ATA AÖF - AFETLERDE RİSK VE KRİZ YÖNETİMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
3
ATA AÖF -MESLEK HASTALIKLARI 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
4
ATA AÖF - BİREYLERLE SOSYAL HİZMET 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
5
ATA AÖF - ETİKETLEME VE İŞARETLEME 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
6
ATA AÖF - YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
# TÜM ÖZETLERİ LİSTELE
Siz de hemen Ders Özeti sipariş verin, derslerinize kolayca çalışarak mezun olun.

Anadolu Üniversitesi Özet

Atatürk Üniversitesi Özet

Etiketler: ata aöf - ata aöf çıkmış sorular - ata aöf ders özeti - burhan kankaya - burhan kankaya ders özeti


Bu yazı 21.03.2017 tarihinden itibaren 1 kez okundu.
AÖF Çıkmış Sorular (Anadolu Ünv.) AÖF Çıkmış Sorular (Atatürk Ünv.) AÖF Ders Özetleri AÖF Deneme Sınavları AÖF Ders Kitapları Açık Lise Çıkmış Sorular
İletişim Bilgileri Firmamız Hakkında Sipariş ve Kargo Takibi Mesafeli Satış Sözleşmesi Garanti ve İade Şartları Gizlilik Sözleşmesi Ödeme ve Teslimat