Hizmette 10+ Yıl ve binlerce müşteri memnuniyeti... 0.332 350 23 47
0.541 350 23 42
İLH2005-DİN PSİKOLOJİSİ DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
İLH2005-DİN PSİKOLOJİSİ DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİNE VE DİĞER DERSLERİN DERS ÖZETİNE ULAŞABİLİR, AÖF ÇIKMIŞ SORULARI, AÖF DERS ÖZETLERİNİ VE AÖF YARDIMCI KİTAPLARI ONLİNE SİPARİŞ VEREBİLİRSİNİZ...

1. BÖLÜM - DİN PSİKOLOJİSİ BİLİMİ

Din Psikolojisinin Tanımı, Konusu ve Yöntemi

Din Psikolojisinin Tanımı

Din psikolojisi bireylerin kutsal kabul ettikleri varlık yada varlıklarla ilişki çerçevesinde ortaya koydukları her türlü söz tecrübe ve davranışı tecrübi yöntemle araştıran bir disiplindir.Bireylerin ruhsal yaşantıları ve davranışları içerisinde ortaya çıkan dini olgular din psikolojisinin temel ilgi alanıdır.

Din psikolojisi bireylerin yaşadıkları dini hayatı oluşum yapı gelişim şartları ve süreçleri sonuçları ve etkileri açısından ele alan bir bilim dalıdır.

Din Psikolojisinin Konusu

Din psikolojisi dindar ya da olumlu veya olumsuz birşekilde din ile bir bağı bulunan insanı psikolojik bakımdan bir anlama çabasıdır diyebiliriz.Dolayısıyla bu bilim bireyin ruhsal yaşayış ve davranışları içerisinde dini nitelikli olguları ele alıp araştırır.Din psikolojisi dinin veya dine karşı olan anlatı ve söylemlerin karşısında bireyin ortaya koyduğu olumlu veya olumsuz öznel sübjektif tutumlarını araştırır.

Bir yandan dini inanç ve yaşayış üzerindeki etkileri karşılıklı olarak araştırır.Dindarlığın çok çeşitli şekilleri ortaya çıkışı gelişimi yapılanması değişim ve dönüşümleri açısından din psikolojisinin başlıca araştırma konusudur.

Din Psikolojisinin Amacı ve Önemi

Din psikolojisi bireylerin ruhsal yaşayış ve davranışlarında ortaya çıkan dini olguyu anlamak tasvir etmek en genel kavramsal çerçevelerle ifade etmek amacıyla ortaya çıkan dini olguyu anlamak tasvir etmek en genel kavramsal çerçevelerle ifade etmek amacıyla araştırma yapar, dolayısıyla din psikologlarının görevi din üzerinde dini metinlere dayalı bir araştırma yapmak değil insan tecrübe ve davranışında ortaya çıkna dini tezahürleri anlamaya çalışmaktır.

Dinin insani ve kültürel gerçeklik boyutunu açığa çıkarmaktır.

Toplumsal ve kültürel bir ortamda yaşayan ve bir etkileşim içerisinde dini değerleri kendine mal eden dindar kimselerin iç dünyasının görüntülerini anlaşılır hale getirmektir.Böylece din psikolojisi dini yalnızca insan hayatında ki etki ve boyutları açısından ele alır, onun bir fotoğrafını çekmeye çalışır sonra da bu fotoğrafın gerçek anlamını ortaya koymak için yorum ve teoriler üretmeye yönelir.

Din Psikolojisinin Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi

Din psikolojisi alan ve sınır bakımından insan ve toplum bilimleri ilahiyat ilimleri ortak noktasında bulunan ve din bilimleri adı verilen bir grup bilim dalı arasında yer almaktadır.Bu bakımdan bütün bu bilimler grubu ile ilişki ve yardımlaşma söz konusudur.

 

Din Bilimleri

 

Din Psikolojisinde Yöntem

Din psikolojisi her şeyden önce dini tecrübeler dini inanç ve tasavvurlar dini tutumların sistemli araştırmasıdır.            Bunları gözlemler analiz eder bütün psikoloji çalışmalarında kendisine başvuruları tekniklerden yararlanır başlıcaları;

 

Din Psikolojisinde Araştırma Konuları

Bağımsız bir disiplin olarak kurulduğu günden beri din psikologlarının üzerinden araştırmalar yaptıkları konular ve alanlar her geçen gün artmaktadır.Başlıcaları;

 1. Dindarlığın kaynakları
 2. Dini ve manevi tecrübe
 3. Dini gelişim
 4. Dindarlığın tanımı ve ölçülmesi
 5. İman şüphe ve inançsızlık
 6. Dua ibadet ve dini ritüel
 7. Din ve ahlak
 8. Tanrı tasavvurları
 9. Din değiştirme
 10. Dini tutumlar
 11. Birey ve dini gruplar arasındaki ilişkiler
 12. Din ve ruh sağlığı
 13. Din ve akıl bozuklukları
 14. Ölüm ilgileri ve din
 15. Mistisizm
 16. Kişilik ve din
 17. Din ve manevi yaşam
 18. Erdem psikolojisi
 19. Mutluluk hayat ve tatmini dindarlık

Din psikolojisin tarihçesi:

İnsanın ruhsal ve manevi yönü huy ve karakterleri kutsal varlık ilişkileri her dönemde büyük merak ve ilgi konusu olmuştur.Bu yüzden de ruh beden ilişkisi rüya uyku ölüm nazar büyü ölmüş kişilerle ya da manevi varlıklarla iletişim çok eski zamanlardan beri sorular sorulduğu ve bazı açıklamalarla girişildiği bilinmektedir.Kutsal metinleri dini ve ilmi gelenekler felsefi teoriler bu konular etrafında ortaya konan anlatım ve açıklamalar için önemli bir kaynak oluşturmuştur.

İslam dünyasında din psikolojisi:

 1. Haris el muhasibi – eseri nefs
 2. Kindi – rüyanın ve uykunun mahiyeti
 3. Farabi – faal akıl rüya ve vahy
 4. İbnisina-ölüm korkusundan kurtuluş

 

 1. Ebu bekirrazi – el tıbburrühani
 2. Gazzali- ihyauilumiidin
 3. Fahrüddinrazi – kitabunnefs ve r-ruh
 4. İbn Haldun – mukaddime

Modern batı dünyasında din psikolojisi

 

Türkiye de din psikolojisi

 

 

AÖF Ücretsiz Ders Özeti Paylaşımları
1
ATA AÖF - KURTARMA ARAÇLARI EĞİTMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
2
ATA AÖF - AFETLERDE RİSK VE KRİZ YÖNETİMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
3
ATA AÖF -MESLEK HASTALIKLARI 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
4
ATA AÖF - BİREYLERLE SOSYAL HİZMET 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
5
ATA AÖF - ETİKETLEME VE İŞARETLEME 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
6
ATA AÖF - YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
# TÜM ÖZETLERİ LİSTELE
Siz de hemen Ders Özeti sipariş verin, derslerinize kolayca çalışarak mezun olun.

Anadolu Üniversitesi Özet

Atatürk Üniversitesi Özet

Etiketler: ata aöf - ata aöf çıkmış sorular - ata aöf ders özeti - burhan kankaya - burhan kankaya ders özeti


Bu yazı 21.03.2017 tarihinden itibaren 1 kez okundu.
AÖF Çıkmış Sorular (Anadolu Ünv.) AÖF Çıkmış Sorular (Atatürk Ünv.) AÖF Ders Özetleri AÖF Deneme Sınavları AÖF Ders Kitapları Açık Lise Çıkmış Sorular
İletişim Bilgileri Firmamız Hakkında Sipariş ve Kargo Takibi Mesafeli Satış Sözleşmesi Garanti ve İade Şartları Gizlilik Sözleşmesi Ödeme ve Teslimat