Hizmette 10+ Yıl ve binlerce müşteri memnuniyeti... 0.332 350 23 47
0.541 350 23 42
KREDİLİ SİSTEM NEDİR? EKSİLERİ VE ARTILARI NELERDİR?
Açıköğretim fakültesi 2011-2012 yılından itibaren kademeli olarak kredili sisteme geçmiş ve 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise tüm bölümleri kredili sistem olarak eğitim vermektedir. Kredili sisteminle birlikte AÖF’yenilikler gelmiştir.

Açıköğretim fakültesi 2011-2012 yılından itibaren kademeli olarak kredili sisteme geçmiş ve 2012-2013 eğitim öğretim yılında ise tüm bölümleri kredili sistem olarak eğitim vermektedir. Kredili sisteminle birlikte AÖF’yenilikler gelmiştir.

Kredili Sistem:

Kredili sistemde yıllık olan dersler artık dönemlik okutulmaktadır. Dönemlik sistemde alınan derslerin iki katı ders almak zorunda kalınmıştır. Bununla birlikte kredili sistemde çan eğrisi gelmiştir. Çan eğrisi öğrencilere kolay olan derslerde zor, zor olan derslerde geçme kolaylığı sağlamaktadır.

Dönemlik sistemde her yıl için toplamda güz ve bahar dönemi olmak üzere iki dönem olmakta ve her dönemde iki sınav yapılmaktadır. Güz dönemi ara, Güz dönemi dönem sonu, Bahar dönemi arasınav ve Bahar dönemi dönem sonu sınavı olmak üzere 4 sınav yapılmaktadır. Tüm bu sınavlara ek olarak yıl sonunda ortalaması tutan ve okulu bitirme şansı olan öğrencilere tek ders sınavı hakkı tanınmaktadır. Dönemlik sistemde yapılan Bütünleme sınavları kaldırılmış olup AÖF öğrencileri adına açılan dava da bu hakkın geri verilmesi kararı çıkmasına rağmen şuanda yani kredili sistemde bütünleme sınavı bulunmamaktadır. Ama geri getirilmesi beklenmektedir.

Kredili Sistemin Avantajları:

Kredili sistem öğrenciler için çok avantajlı bir sistem gibi görünmese de kısmen avantajlı yönleri vardır. Dönemlik sistemde arasınavlar da toplamda 8 üniteden sorumlu olan öğrenciler kredili sitemde 4 üniteden sorumlu tutulmakta, finallerde ise 16 üniteden sorumlu olan öğrenciler kredili sistemde 8 üniteden sorumlular. Konuların az olması kredili sistemin kendini yenilemesini hızlandıracaktır.  

Dönemlik sistemde geçme notu 50 iken kredili sistemde geçme notu 28 lere kadar düşmektedir. Buda kredili sistemin avantajlarından biridir. Kredili sistemin yeni olması öğrencileri olumsuz etkilemekte nasıl sorular geleceği bilinmemekte bu durumsa öğrencileri karamsarlığa itmektedir. Halbuki bu karamsarlık birse gereksiz ve yersizdir. Bu karamsarlık ancak öğrencilerin morallerini olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramamaktadır. Çünkü geçme notunun 28 lere kadar düştüğü bir sistemde nasıl olurda öğrenciler karamsarlığa kapıla bilirler? Burada yapılması gereken tek şey kredili sistemin yeni olduğu bu yıllarda AÖF bürolarından aldıkları ya da e-öğrenme sitesinden temin ettikleri AÖF kitaplarından bir iki püf noktalara dikkat ederlerse çok rahatlıkla derslerden başarılı olabilirler.

Kredili sistemde öğrencilerin leyhine olan bir durum bütünlemelerin kaldırılmasıdır. Dönemlik sistemde finalden başarısız olan öğrencilerin bütünleme şansı vardı ancak kredili sistemde maalesef bütünlemeler yapılmamakta bunun telafisi olarak tek ders sınavı verilmektedir.

Dönemlik sistemde sadece çıkmış sorular tek başına yeterli olurken kredili sistemde gerekli fakat tek başına yeterli olan bir kaynak olmaktan çıkmıştır. Üstelik kredili sistemin soru tarzını anlaya bilmek adına kesinlikle kullanılması gereken bir kaynak haline gelmiştir.

Çıkmış sorularınızı biraz karmaşık olmakla birlikte e-öğrenme sitesinden veya netsorular.com adresinden temin edebilirsiniz.

Başarılar Dileriz…..

www.net sorular.com  

 

AÖF Ücretsiz Ders Özeti Paylaşımları
1
ATA AÖF - KURTARMA ARAÇLARI EĞİTMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
2
ATA AÖF - AFETLERDE RİSK VE KRİZ YÖNETİMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
3
ATA AÖF -MESLEK HASTALIKLARI 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
4
ATA AÖF - BİREYLERLE SOSYAL HİZMET 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
5
ATA AÖF - ETİKETLEME VE İŞARETLEME 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
6
ATA AÖF - YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
# TÜM ÖZETLERİ LİSTELE
Siz de hemen Ders Özeti sipariş verin, derslerinize kolayca çalışarak mezun olun.

Anadolu Üniversitesi Özet

Atatürk Üniversitesi Özet

Etiketler: ata aöf - ata aöf çıkmış sorular - ata aöf ders özeti - burhan kankaya - burhan kankaya ders özeti


Bu yazı 21.03.2017 tarihinden itibaren 1 kez okundu.
AÖF Çıkmış Sorular (Anadolu Ünv.) AÖF Çıkmış Sorular (Atatürk Ünv.) AÖF Ders Özetleri AÖF Deneme Sınavları AÖF Ders Kitapları Açık Lise Çıkmış Sorular
İletişim Bilgileri Firmamız Hakkında Sipariş ve Kargo Takibi Mesafeli Satış Sözleşmesi Garanti ve İade Şartları Gizlilik Sözleşmesi Ödeme ve Teslimat