Hizmette 10+ Yıl ve binlerce müşteri memnuniyeti... 0.332 350 23 47
0.541 350 23 42
LBV204U-TEMEL KLİNİK BİLGİSİ
LBV204U-TEMEL KLİNİK BİLGİSİ DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ

BÖLÜM 1 - TEMEL KAVRAMLAR

Hastalık:Organ fonksiyonlarının normalin dışına çıkmasıdır. Organ fonksiyonlarında değişiklikler fizyolojik ve patolojik olarak iki çeşitte olabilmektedir. Fizyolojik nedenler duruma göre organizmanın kendi kendine oluşturduğu değişikliklerdir. Örnek olarak sıcak havada ağzı açık soluma verilebilir. Aslında hastalık patolojik değişiklikler sonucu oluşur. Patolojik bozukluklara örnek olarak kan işeme, şişme verilebilir. Patolojik değişikliklere;genetik nedenler, fiziksel ve kimyasal maddeler, bakteri, virus, mantar ve parazit gibi mikroorganizmalar, toksik maddeler, immunolojik ve alerjik reaksiyonlar neden olabilir.

Hasta: sağlığı bozulmuş olan canlılardır. Hastanın hastalığını bulmak için bazen anamnez, bazen görünüş, bazen de laboratuar sonuçları değerlendirilir.

Semptom ve sendrom: hastalığın belirtilerinin her biridir. Sendrom ise; birden fazla semptomun görüldüğü ve bir hastalığa işaret eden bulgular bütünüdür.(Cushing sendromu)

Tanı, ayırıcı tanı: anamnez, fiziksel muayene ve diğer metotlarla hastalığın hangi organa yerleştiğini bulmaya tanı denir. Tanısı konulmuş organa yapılan ayrıntılı inceleme sonucu konulan tanıya kesin tanı denir. Tanı sonrası diğer hastalıkları eleyerek tanı koymaya ayırıcı tanı denir

Sağaltım: hastalık nedenlerini ortadan kaldırmak ve bozukluklarını düzeltmek için yapılan uygulamalara denmektedir. Etkeni ortadan kaldırma amacıyla yapılan sağaltıma küratif, belirtileri yok etmek için yapılan sağaltımlara ise semptomatik sağaltım denmektedir.

Prognoz: hastalığın seyri hakkında verilecek karardır.

Koruma(profilaksi): hayvanların hastalanmaması için yapılan önlemlerdir.

Klinik çalışmalar

Hasta ve hasta sahiplerini karşılama

Hayvan geldiği zaman ilk önce acil müdahale gerekiyorsa yapılır. Daha sonra bilinçli ve kararlı bir şekilde anamnez alınır. Hastalığın prognozu hakkında bilgi verilmeli ve yapılacak işlemler için hayvan sahibinden onay alınmalıdır. Zoonoz hastalık olması ihtimaline karşı önlemler alınmalıdır. Tutma ve bağlama işlemi yapılacaksa hayvan sahibinden yardım alınmalıdır. Hayvan sahibinin bilgi istemeleri anlayışla karşılanmalı ve gerekli ilgi gösterilmelidir. Hastanın sağaltımı sırasında her ne olursa olsun yarım bırakılmamalıdır.

Zoonoz Hastalıklar

Hayvanlardan insanlara da bulabilen hastalıklara zoonoz hastalıklar adı verilmektedir. Zoonoz hastalık denilinince akla ilk kuduz, kedi tırmalama hastalığı, tüberküloz, ve ruam gelmelidir. Özellikle kuduz çok önemlidir. Değişik şekillerde bulaştığı ve beyin dokusunda hasar meydana getirdiği için önlem alınmalı ve kuduz teşhisinde bulunulan hayvanı yetkililere bildirilmeli, kuduz  veya ihtimal bile olan hayvanın zarar verdiği kişi aşılanmalıdır.

Hayvanların sağlık durumlarının değerlendirilmesi

Görerek değerlendirme: göz ile veya mercekli ve ışıklı alet kullanarak görülebilen her yeri değerlendirme şeklidir.

El ve parmaklar kullanılarak değerlendirme: el, elin üstü ve parmakları kullanarak, organın veya lezyonun kıvamı, boyutları, sıcaklığı, duyarlılığını değerlendirme şeklidir.

Vurarak değerlendirme: at ve sığırlarda çekiç ve plesimetre kullanılarak muayene etmedir. Amaç vurulan bölgenin altındaki dokunun titreşmesi sonucu algılanan sesin değerlendirilmesi esasına dayanır.

Ölçerek değerlendirme: vücut sıcaklığı, canlı ağırlık, lezyonun boyutları ölçülerek değerlendirilir.

Delme uygulaması ile değerlendirilmesi: deri şişkinlikleri ve vücut boşluklarından içerik örneği almak ve içeriği boşaltmak için iğne veya kanül uygulaması yapılmasıdır.

Biyopsi alarak değerlendirme: doku örneği alınıp incelenmesidir.

Biyolojik testlerle değerlendirme: çeşitli serolojik testlerin yapılmasıdır.

Laboratuar analizleri ile değerlendirme: her türlü laboratuar parametreleri incelenmesidir.

Görüntüleme aletleri ile değerlendirme:röntgen, ultrasyon, magnetik rezonans ve kompüterli tomografi kullanılarak değerlendirilmesidir.

Hastalık Belirtileri

Kusma: genellikle patolojik olay sonucu mide içeriğinin ağızdan dışarı çıkarılmasıdır. At ve tavşanlar kusamaz, diğer evcil hayvanlarda kusma görülebilir. Kusmanın nedeni ortadan kaldırılmalı, kusma durdurucu ilaçlar kullanılmalı, hastaya sıvı ve gıda takviyesi damar yolu ile yapılmalıdır.

İshal: dışkının sıvı çıkarılmasıdır ve dışkı sulu, mukuslu veya kanlı olabilir. Neden ortadan kaldırılır ve semptomatik tedavi yapılır.

Kanlı dışkılama: kan bağırsakların ön kısmından geliyorsa dışkı katran renginde, arka kısmından geliyorsa dışkı kırmızı renkte çıkar.

Karın genişlemesi:Atlarda mide genişlemesi, bağırsak dönmesi, kör bağırsak genişlemesi ve karın zarı yangısı ve gebelik; sığır, koyun ve keçilerde ön midede gaz ve sıvı içerik toplanması, karın zarı yangısı ve gebelik; köpek ve kedilerde karın içinde sıvı toplanması, mide bağırsak dönmesi ve gebelik durumunda; kuşlarda karın içi sıvı toplanması, karın içi kitlesi, karın zarı yangısı, egzotik hayvanlarda kabızlık, karın zarı ve organ yangısı, tavşanlarda bağırsak durgunluğu karın genişlemesine neden olur. Karında sıvı toplanması ve karın zarı yangısında sıvı elektrolit kaybı, toksikasyon ve çoklu organ yetmezliği gelişir. Hastalarda sıvı, elektrolit, antibiyotik sağaltımı yapılır ve erken dönemde periton yıkanır.

Burun akıntısı: solunum yolu enfeksiyonlarında görülür. kanlı akıntı olması derin doku yangısını, irinli akıntı ciddi hastalık tablosunu gösterir.

Solunum güçlüğü: solunum yolu ve organlarındaki bozukluklarda ortaya çıkar.

Öksürük:boğaz, nefes borusu ve akciğer bozukluklarında ortaya çıkar.

Sık ve ağrılı işeme: sidik kesesi ve idrar yollarında hastalık olduğu zaman şekillenir.

Kanlı işeme: böbrek, idrar yolı ve idrar kesesi hastalıklarında oluşur.

İdrar kaçırma: idrar kesesini kontrol eden sinir ve kasların çalışma yetersizliğinde görülür.

Fazla miktarda idrar çıkarma: böbrek bozuklukları, karaciğer ve uterus hastalıkları, şeker hastalığı ve hormonel hastalıklar sonucu oluşur.

Deride kaşıntı: deride sinir uçlarına kadar ulaşan hastalıklarda şekillenir.

Deride kepeklenme:hücre yenilenmesini etkileyen hastalıklarda belirlenir. Vitamin ve iz elementler verilir.

Deride yağlanma: yağ bezlerinin uyarılmasına neden olan hastalıklar sonucu oluşur. Vitamin, iz elementler, aminoasitler verilir.

Bayılma: beyine yeterince kan gidememesi, ani ağrılar ve travmalar neden olur.

Kasılmalar: omurilik hastalıklarında ortaya çıkar.

Felç: beyin ve omurilik hastalıklarında, sinir- kas iletimi aksaklıklarında ortaya çıkar.

Yangı: dokularda kan sıvısı, hücreler ve diğer şekilli elemanların toplanmasıyla oluşan, kızarıklık, ağrı, şişkinlik ile karakterize bozukluktur.

Ödem: dokularda hücreler arası bölgeye sıvı toplanmasıdır.

Apse: dokularda içi irin dolu şişkinlikler oluşmasıdır.

Hematom: dokularda kanın toplanmasıdır. Pıhtılaşma beklenir ve boşaltılır.

Flegmon: dokularda yangıya bağlı oluşan sertleşmedir.

Anfizem: dokularda gaz veya hava toplanmasıdır.

Kırık, çıkık: kemiklerin bütünlüğünün bozulmasına kırık, kemiklerin eklem yerinden çıkmasına çıkık denir.

Yara: dokularda yüzeysel veya derin doku kayıplarıdır.

Meme şişlikleri: meme yangı ve tümörlerinde ortaya çıkar.

Dış genital organ akıntıları: iç ve dış genital organlardaki yangı, lezyon ve tümörlerde ortaya çıkar.

DERS ÖZETİNİN TAMAMINI VE DAHA FAZLASINI ONLİNE SİPARİŞ VERMEK İÇİN AÖF ÇIKMIŞ SORULAR

AÖF Ücretsiz Ders Özeti Paylaşımları
1
ATA AÖF - KURTARMA ARAÇLARI EĞİTMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
2
ATA AÖF - AFETLERDE RİSK VE KRİZ YÖNETİMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
3
ATA AÖF -MESLEK HASTALIKLARI 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
4
ATA AÖF - BİREYLERLE SOSYAL HİZMET 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
5
ATA AÖF - ETİKETLEME VE İŞARETLEME 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
6
ATA AÖF - YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
# TÜM ÖZETLERİ LİSTELE
Siz de hemen Ders Özeti sipariş verin, derslerinize kolayca çalışarak mezun olun.

Anadolu Üniversitesi Özet

Atatürk Üniversitesi Özet

Etiketler: ata aöf - ata aöf çıkmış sorular - ata aöf ders özeti - burhan kankaya - burhan kankaya ders özeti


Bu yazı 21.03.2017 tarihinden itibaren 1 kez okundu.
AÖF Çıkmış Sorular (Anadolu Ünv.) AÖF Çıkmış Sorular (Atatürk Ünv.) AÖF Ders Özetleri AÖF Deneme Sınavları AÖF Ders Kitapları Açık Lise Çıkmış Sorular
İletişim Bilgileri Firmamız Hakkında Sipariş ve Kargo Takibi Mesafeli Satış Sözleşmesi Garanti ve İade Şartları Gizlilik Sözleşmesi Ödeme ve Teslimat