Hizmette 10+ Yıl ve binlerce müşteri memnuniyeti... 0.332 350 23 47
0.541 350 23 42
FİN202U-FİNANSAL YÖNETİM-2
FİN202U-FİNANSAL YÖNETİM-2 DERSİNİN 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ

1.ÜNİTE - ORTA VADELİ FİNANSMAN ÖZELLİKLERİ VE TÜRLERİ

Orta vadeli finansman kaynakları 3 başlıkta incelenmektedir. Bunlar kredinin süresi, kredinin geri ödeme planı ve kaynak ile sağlanan fonların güvencesidir. Kredi ödemeleri ünite tekniklerinden ve formüllerden yararlanılmaktadır. Orta vadeli finansman kaynakları genellikle yenileme ve modernizasyon yatırımları için kullanılmaktadır.

Orta Vadeli Finansman Kaynakları

5 ayrı şekilde incelenir. Bunlar:

1. Orta Vadeli Banka Kredileri

Kredinin bir grup tarafından verilmesi durumunda kredi sendikasyon kredisi adını almaktadır. Orta vadeli kredi sunulmasının temel koşulları 4 şekilde özetlenir.

2. Orta Vadeli Yatırım Malları Kredileri

İşletmeler sağladıkları fonlarla bina, makine, arazi gibi sabit malları peşin olmak yerine kredili satın alınmak istenildiğinde ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte ülkemizde buna teşvik için TCMB nezdinde 16/05/1985 tarihli ve 85/9967 sayılı kararname ile “yatırım malları imalatı teşvik fonu” kurulmuştur.

3. Rotatif Kredileri

Krediyi istediği tarihte kullanma ve faiz ödemelerinin miktarını belirleme opsiyonuna sahiptir.

4. Forfaiting

Forfaiting bankanın ihracatçı şirketin vadesi 3-4 yıla kadar olan emre yazılı senetlerin satın aldığı orta vadeli ihracat finansmanı yönetimidir. Forfaiting bir iskonto işlemidir. Alacağın satıcısına “forfaitist” devir alan kuruluşa “forfaiter” adı verilmektedir. Uygulamada 5 ayrı leasing türü bulunmaktadır.

5. Uzun Vadeli Finansman Kavramı ve Özellikleri

İşletmelerin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli finansman kaynakları ortaklar tarafından işletmeye sağlanan özkaynaklardan ve borçlanma yoluyla sağlanan yabancı kaynaklardan oluşmaktadır. Ülkemizde uzun vadeli finansman araçları Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu hükümlerine bağlıdır.

Hisse Senetleri

İşletmelerin sermaye piyasasında uzun vadeli fon sağlamada kullandıkları en önemli finansman araçlarından biri hisse senedidir. Hisse senedi anonim şirketler ile sermayesi paylara bölünmüş komandit ortaklıklarda sermayenin belli bir oranın temsil eden ve sahiplerine o oranda ortaklık hakkı sağlayan menkul kıymetlerdir. Kendi içinde 2’ye ayrılmaktadır. Nama yazılı ve hamiline yazılı hisse senetleridir.

 

 

Otofinansman

Otofinansman, karların dağıtılmayarak işletmede bırakılması yoluyla sağlanmaktadır. Açık ve gizil otofinansman olarak 2 şekilde yapılmaktadır.

Tahviller

Ülkemizde anonim şirketlerin ödünç para bulmak için itibari kıymetleri eşit ve ibareleri aynı olmak üzere çıkardıkları borç senetlerine tahvil adı verilmektedir. Ülkemizde tahvil ihracı ile ilgili şartlar ve diğer yasal hükümler TTK ile birlikte SPK’da düzenlenmiştir. Tahvil türleri kendi için 8 ayrı türde incelenir.

Varant

Belli bir varlığı önceden belirlenmiş fiyat üzerinden belirlenmiş bir tarihte veya öncesinden alma veya satma hakkı veren bir menkul kıymettir. Varantlar borsada kote olan finansal araçlar olup kolayca borsada satılabilmektedir.

Dönüştürülebilir Menkul Kıymetler

Yatırımcının elinde bulunan kıymeti önceden belirlenmiş fiyat ve şartlara göre hisse senedi ile değiştirme hakkı sağlayan menkul kıymetlerdir. Yatırımcıya şirket sermayesinde ortak olma sermaye kazanma olanağı sağlamaktadır ve 3 ayrı avantaj sağlamaktadır.

Diğer Uzun Vadeli Finansman Araçları

Sermaye piyasasında borçlanma miktarları kısıtlı olan işletmeler için uygun araçlardır. Kaynaklarından biri ise sendikasyon kredilerdir. 

AÖF Ücretsiz Ders Özeti Paylaşımları
1
ATA AÖF - KURTARMA ARAÇLARI EĞİTMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
2
ATA AÖF - AFETLERDE RİSK VE KRİZ YÖNETİMİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
3
ATA AÖF -MESLEK HASTALIKLARI 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
4
ATA AÖF - BİREYLERLE SOSYAL HİZMET 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
5
ATA AÖF - ETİKETLEME VE İŞARETLEME 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
6
ATA AÖF - YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ 1. ÜNİTE DERS ÖZETİ
# TÜM ÖZETLERİ LİSTELE
Siz de hemen Ders Özeti sipariş verin, derslerinize kolayca çalışarak mezun olun.

Anadolu Üniversitesi Özet

Atatürk Üniversitesi Özet

Etiketler: ata aöf - ata aöf çıkmış sorular - ata aöf ders özeti - burhan kankaya - burhan kankaya ders özeti


Bu yazı 21.03.2017 tarihinden itibaren 1 kez okundu.
AÖF Çıkmış Sorular (Anadolu Ünv.) AÖF Çıkmış Sorular (Atatürk Ünv.) AÖF Ders Özetleri AÖF Deneme Sınavları AÖF Ders Kitapları Açık Lise Çıkmış Sorular
İletişim Bilgileri Firmamız Hakkında Sipariş ve Kargo Takibi Mesafeli Satış Sözleşmesi Garanti ve İade Şartları Gizlilik Sözleşmesi Ödeme ve Teslimat